Typowo polskie techniki grzewcze

nagrzewnice olejowe master

Wydaje się, że typowo polską techniką grzewczą jest ogrzewanie węglowe. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce dostęp do węgla jest bardzo prosty, a poza tym łatwo jest dostawać nowe drzewo na opał. Trzeba jednak przyznać, że ogrzanie domu klasycznych piecem węglowym z potrzebą częstego do niego podkładania jest bardzo niewygodne. Dlatego w sprzedaży dostępne są nowoczesne piece grzewcze, które nie muszą być tak często pilnowane, żeby były w stanie skutecznie ogrzewać cały dom. Poza tym często stosowaną techniką grzewczą jest ogrzewanie gazem. Dostęp do gazu w Polsce również jest powszechny, a poza tym coraz więcej osób przez całe dnie przebywa poza domem, dlatego korzystanie z ogrzewania gazowego jest dla nich bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Dogrzewanie łazienek w dużych domach

nagrzewnice olejowe master

Ogrzewanie dużego domu może być bardzo trudne. Zwłaszcza, jeżeli na dworze panują bardzo zimne temperatury, to domowe pomieszczenia mogą wychładzać się w szybkim tempie. Dlatego ważne jest, aby w momencie budowy domu dobrze dostosować wielkość grzejników do wielkości domowych pomieszczeń. Dzięki temu będą się one szybciej nagrzewały, co jednocześnie pozwoli na obniżanie kosztów ogrzewania domu. W okresie zimowym szczególnego dogrzewania mogą wymagać domowe łazienki. Łazienki same z siebie bardzo często są chłodnymi pomieszczeniami, a przecież trzeba w nich korzystać z częstych kąpieli, dlatego muszą być one skutecznie dogrzewane. To samo dotyczy zimniejszych pokoi. Dlatego w niektórych pokojach stawiane są nagrzewnice.

Promienniki energii cieplnej

Grzejniki radiatorowe

Grzejniki radiatorowe są obecnie wypierane przez grzejniki konwekcyjne. Powietrze przepływa na zewnątrz radiatora. Radiator ma rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną, wykonywaną przez wyprofilowanie, wytłoczenie lub przyspawanie pasów blachy do rury w której płynie czynnik grzejący.

Wady i zalety, porównanie z konwekcyjnymi:

zajmują większą powierzchnię ściany,
pomieszczenie jest ogrzane równomierniej,
łatwiej uzyskać wyższe temperatury w dolnej części pomieszczenia,
słabo wymuszają obieg powietrza w pomieszczeniu,
większa część ciepła jest odprowadzana przez promieniowanie cieplne.

Promienniki energii cieplnej

Bardzo cenione jako źródło ciepła w wysokich pomieszczeniach z uwagi na bezpośrednie ogrzewanie ciał stałych przez promieniowanie podczerwone, a nie przez powietrze, które dopiero wtórnie jest ogrzewane przez ciała stałe, dzięki czemu ciepło ukierunkowane jest do dolnej partii wysokiego obiektu. Systemy grzewcze oparte na promiennikach charakteryzują się minimalną bezwładnością, szczególnie oparte na promiennikach gazowych i elektrycznych.

Promienniki obecnie należą do najchętniej stosowanych urządzeń grzewczych stosowanych w dużych obiektach przemysłowych, logistycznych i sportowych.

Zalety:

niższe koszty eksploatacji systemu przy tym samym komforcie cieplnym
możliwość stosowania pełnej automatyki sterującej
układ zdecentralizowany przy większych obiektach
możliwość ogrzewania strefowego
kontrola komfortu termicznego całej powierzchni ogrzewanej

Wady:

zależne od rodzaju promienników (gazowe, elektryczne, wodne)

Dodane: 14-04-2019 17:37