Co to jest Centralne ogrzewanie (CO)

wynajem nagrzewnic

We współczesnym rozumieniu jest to dostarczenie ciepła do elementów grzejnych zlokalizowanych w docelowych pomieszczeniach za pomocą gorącej wody. Jednak zakres tego pojęcia jest szerszy ? jest to dystrybucja ciepła po budowli, uzyskanego z przetworzenia paliwa w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, kotłowni, w tym przypadku piec nazywany jest kotłem centralnego ogrzewania, a elementy przekazujące ciepło w pomieszczeniach to grzejniki (tzw. potocznie ?kaloryfery?). Do rozprowadzania ciepła wykorzystuje się wodę, parę wodną lub powietrze. Stosuje się systemy obejmujące jedno mieszkanie (centralne ogrzewanie etażowe), jeden budynek, kilka budynków, a nawet całe miasta.

W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.

Dlaczego tak chętnie inwestuje się w ogrzewanie podczerwienią?

W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tym, dlaczego tak dużo osób inwestuje w ogrzewanie podczerwienią. Właściwie powinniśmy napisać, nie tyle osób, co podmiotów. Ogrzewanie podczerwienią jest bowiem stosowane w bardzo dużej ilości firm, które dbają o jakość powietrza, ale co tu dużo mówić – troszczą się też o finanse. Podobnie jak panele słoneczne, ogrzewanie podczerwienią to inwestycja długoterminowa, która zwraca się w dłuższym horyzoncie czasowym. Biorąc jednak pod uwagę rosnącą cenę węgla i mediów, jest to świetne rozwiązanie dla małych domów, dużych budynków oraz dla wszystkich tych, którzy ponad wszystko cenią sobie wygodę i troskę o środowisko naturalne w którym żyjemy.

Podnoszenie temperatury w pokojach dziecięcych

wynajem nagrzewnic

Dzieci bardzo potrzebują ciepła. Dlatego osoby mieszkające z dziećmi bardzo często nie są w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Wydaje się, że najbardziej przyjemnym dla dzieci systemem grzewczym jest taki system, który może być obsługiwany automatycznie i zwiększać temperaturę na piecu za każdym razem, kiedy domowe pomieszczenia zaczynają się wychładzać. Jednocześnie pokoje dziecięce czasami wymagają dogrzewania. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że temperatura panująca w pokoju dziecięcym nie może być zbyt wysoka, ponieważ taka sytuacja również jest niezdrowa dla dzieci. Dlatego wydaje się, że najlepiej jest w razie potrzeby włączać nagrzewnice w pokojach dziecięcych, a jednocześnie regulować w nich temperaturę w taki sposób, aby nie była ona za wysoka.

Dodane: 06-05-2019 16:03

Widok do druku: